Hírek

Konferencia beszámoló
a 2020.12.03-04-ig megrendezésre került
Huncastle 2020 - Váraink és Kastélyaink a Nemzeti Összetartozás Évében konferenciáról

Az Edutus Egyetem által szervezett HUNCASTLE konferenciasorozat 2020-as online konferenciájának vendégei a Nemzeti Összetartozás évében a trianoni határon túli, a történelmi Magyarország területén található várakkal és kastélyokkal foglalkozó fenntartók, turisztikai vállalkozások és turisztikai szervezetek voltak. A 2020. december 3-4-ig megrendezésre került  konferenciának a tudomány és a szakma találkozásának biztosítása mellett további fontos eredménye, hogy lehetővé vált az anyaországi és a határon túli legjobb gyakorlatok megismerése. A konferencia résztvevői különösen fontosnak tartották a tapasztalatcserét, és a Huncastle 2020 konferenciának is köszönhetően megindult egyfajta együtt gondolkodás a Kárpát-medence várainak és kastélyainak megőrzésében és fejlesztésében.

A konferenciát többek között Deutsch Tamás Európai Parlamenti képviselő, valamint Dr. Virág Zsolt, a Nemzeti Várprogram és Nemzeti Kastélyprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos nyitották meg.

A résztvevők a két nap plenáris előadóinak köszönhetően több szakma és tudományterület nézőpontjából is megismerkedhettek a Kárpát-medence egyedülálló váraival és kastélyaival: Dr. Fekete Albert professzor a Szent István Egyetem, Tájépítészeti és Településtervezési Kar dékánja plenáris előadásában a történelmi kastélykertekben rejlő, eddig kiaknázatlan turisztikai lehetőségekkel ismertette meg a hallgatóságot. Plenáris előadóink között üdvözölhettük az ásatásairól beszámoló Dr. Szabó Ádámot, a Magyar Nemzeti Múzeum régészét, szakmuzeológusát, valamint Dr. Kulcsár László professzort, akinek a segítségével a Kárpát- medence várainak, kastélyainak kulturális turizmusban betöltött szerepébe nyerhettünk bepillantást. A plenáris előadók között természetesen gyakorlati szakemberek is szerepeltek: Glázer Tamás, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft ügyvezető igazgatója a Nemzeti Várprogram és Nemzeti Kastélyprogram aktuális felújítási projektjeit, valamint a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft mindennapi tevékenységét mutatta be, Mező Tibor, a Kárpáteurópa Utazási Iroda ügyvezető igazgatója pedig egy képzeletbeli utazásra vitte magával a közönséget a legismertebb Kárpát-medencei várakat és  kastélyokat bemutatva.

A résztvevők a „Történelem és turizmus” szekcióban meghallgathatták a TITE elnöke, Dr. Galambos István előadását a keszthelyi kastély szovjet megszállás utáni sorsáról. Szintén a történelmi szekcióban üdvözölhettük Vargha Mihályt, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatóját, és Sepsiszéki Nagy Balázs néprajzkutatót is, de a történelmi összefüggések a konferencia szinte valamennyi előadásában megjelentek, bizonyítva, hogy határon inneni és túli váraink és kastélyaink a múlt alapos kutatása és ismerete, valamint a nemzeti értékek megőrzése nélkül nem lehetnek sikeresek a turizmus piacán. 

Határon túli vendégelőadóinktól szintén nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk, a konferencia témájával, színvonalával egyaránt elégedettek voltak. A többféle témájú, nagyon színvonalas és remek előadókat felvonultató programnak köszönhetően a konferencia számos előadójával építettünk ki jó kapcsolatot. A konferencia bebizonyította, hogy a Kárpát-medence épített örökségének megőrzése, turizmusának fejlesztése csak az anyaországi és a határon túli magyarság együttműködésével valósulhat meg.

A konferencia sikerét az a tény is hűen tükrözi, hogy a turizmus.com és a vaskarika.hu portálokon is megjelent róla egy tudósítás, amelyek az alábbi linkeken érhetők el:

https://turizmus.com/szabalyozas-orszagmarketing/megujulo-varak-es-kastelyok-hataron-innen-es-tul-1172721

http://vaskarika.hu/hirek/reszletek/19724/

Terveink és reményeink szerint eredményes együttműködésünket valamennyi kedves vendégünkkel, előadóinkkal a jövőben is folytathatjuk.

A konferencia előadásait összegző ISBN-számmal is rendelkező, lektorált tanulmánykötet megjelenése szintén a konferencia kiemelkedő eredményeihez tartozik. A kiadvány a lehető legszélesebb körű megismertetése a kutatók, oktatók, gyakorlati szakemberek és a településfejlesztésben tevékenykedők munkájának támogatása mellett a következő években megrendezésre kerülő kulturális, ezen belül vár- és kastélyturizmussal foglalkozó konferenciáknak is fontos kiindulópontját, alapját teremti meg.

A már sikeresen lebonyolított konferencia publikációs lehetőséget is kínál: A HUNCASTLE 2020 – Váraink és Kastélyaink a Nemzeti és Kastélyok Összetartozás Évében konferenciáról nyomtatott tanulmánykötet jelenik meg. A tanulmánykötetben olyan kutatók, elméleti és gyakorlati szakemberek, valamint doktoranduszok számára is publikációs lehetőséget nyújtunk, akiknek nem volt lehetőségük részt venni a konferencián.

A formai követelményeket és a legfontosabb tudnivalókat itt töltheti le: ___


Dr. Wirth Gábor
Edutus Egyetem, Főiskolai docens
TITE-tag

 

 

 

2024  Történelmi Ismeretterjesztő Társulat Egyesület   globbersthemes joomla templates